Nejlepší pivo světa – Černý ležák Bernard

Když jsem před čtrnácti lety poprvé okusila pivo Bernard, byla jsem zděšená. Tato neblahá zkušenost mne dokonce donutila změnit lokál. Rodinný pivovar Bernard však na sobě neustále tvrdě pracoval a dnes jejich piva získávají jedno ocenění za druhým.

Rodinný pivovar Bernard

Rodinný pivovar Bernard byl založen před 20 lety Stanislavem Bernardem, Josefem Vávrou a Rudolfem Šmejkalem. Vznikl na místě původního pivovaru, který v Humpolci stál již od 16. Století, ale od šedesátých let postupně upadal, až nakonec v roce 1991 zcela zanikl.

Takto zaniklý pivovar odkoupili tito tři muži, aby z něj vytvořili pivovar rodinného charakteru. Nebylo to vůbec jednoduché a prvních deset let po převzetí pivovaru majitelé doslova balancovali na hranici o přežití. Díky neustálé tvrdé práci se snahou uvařit poctivé české pivo, dobrého servisu a vytrvalého budování značky, se jim přežít nejenže povedlo, ale nyní sklízí plody úspěchu za svou práci nejen v České republice, ale i ve světě.

Úspěšné české pivo

Nejedná se přitom o ojedinělý úspěch, ale o opakovaný, přičemž nějaké to ocenění získalo v roce 2011 každé jejich pivo. V roce 2011 získali také nejvyšší české ocenění a stali se nejlepším pivovarem České republiky. Jejich sen o vstoupení ve známost a uspění se jim splnilo, nyní si proto vytyčili nový cíl – chtějí, aby pivo Bernard bylo pivo kultovní.

Černý ležák Bernard

Nejvýše se umístilo jejich pivo: Černý ležák Bernard s jemnými kvasnicemi. Černý ležák Bernard je třetí pivo značky Bernard s přídavkem jemných kvasnic, které sekundárně ještě kvasí v láhvi. Toto pivo je uvařeno ze 4 druhů sladů s výraznou plnou chuť s jemnou hořkostí. Pro svou výraznou chuťovou odlišnost je mezi všemi pivy jedinečné, a proto získalo řadu ocenění nejen u nás, ale po celém světě.  V současné době se může dokonce pyšnit titulem: Nejlepšího piva na světě, které získalo v Londýně na World Beer Awarsds.

článek: by Adriana  nezávislý portál blafy.cz30. července 2010
Bernard je lepší než Birell, rozhodli pivní experti

Spolek pivařů se vložil do přestřelky mezi pivovarem Bernard a Plzeňským Prazdrojem. Bernard dvakrát vyzýval plzeňský pivovar k soutěži o nejlepší nealkoholické pivo, Prazdroj to však odmítl. Členové První pivní extraligy tak vzali soutěž do svých rukou a ve slepém testu určili, že nejlepším pivem je Bernard. Birell skončil osmý.

Spolek pivařů, mezi něž patří například degustátor Jan Šuráň či tajemník prezidenta Václava Klause Ladislav Jakl, se podle svých slov nechal k soutěži vyprovokovat proto, že plzeňský pivovar odmítl s malým rodinným pivovarem do souboje jít.

"Výzva zůstala ze strany Plzeňského Prazdroje nevyslyšena a vzhledem k tomu, že se na nás obraceli i zástupci pivní veřejnosti, rozhodli jsme se uspořádat vlastní slepý test," vysvětluje Jan Šuráň s tím, že standardně se členové spolku věnují degustaci dvanáctistupňových piv, ale tentokrát udělali výjimku.

Osm pivních znalců hodnotilo celkem jedenáct tuzemských nealkoholických pivních značek. Každý vzorek měl své číslo a byl vychlazen na předepsanou teplotu. Hodnotící podle vyjádření spolku netušili, jaké značky v testu hodnotí, a jednotlivým vzorkům přiřazovali čísla nejlepšího po nejhorší. Pivo, která tak nasbíralo nejnižší skóre, zvítězilo.

Vůbec nejmenší skóre - 25 - získala značka pivovaru Bernard se svým nealkoholickým pivem Bernard s čistou hlavou Free. Naopak nejprodávanější nealkoholické pivo v České republice Birell skončilo mezi degustátory na osmém místě spolu s Platanem.

"Výsledek mě těší a je pro mě určitou satisfakcí, když Plzeňáci souboj nepřijali, ale radši bych byl, kdyby ho přijali," řekl iDNES.cz šéf a spolumajitel humpoleckého pivovaru Stanislav Bernard.

Podle něj je účast Jana Šuráně, který se celý život profesně pivem zabývá jak po inženýrské, tak i degustační stránce, zárukou toho, že degustace proběhla podle standardních pravidel. "Výsledek má pro mě i z tohoto důvodu váhu, ale nepřeceňuji ho. Degustací se dělá hodně a vycházejí různě," uvedl Bernard.

Zároveň připomněl, že on sám navrhoval, aby v soutěži s Prazdrojem bylo hodnoceno 25 nealkoholických značek a o jejich pořadí rozhodovalo 25 degustátorů.

Plzeňský Prazdroj svou reakci na výsledek degustace připravuje.

V anketě iDNES.cz hlasovalo pro vítězství nealkoholického piva Bernard 8 831 čtenůřů, Birrelu dalo svůj hlas 3 513 lidí.

Pořadí Název Skóre
1. Bernard 25
2. Staropramen 35
3. Bertold 37
4. Krušovice 38
5. Chotěboř 41
6. Lobkowicz 41
7. Primátor 43
8. Birell 44
9. Platan 44
10. Clausthaler 52
11. Ferdinand 53

Jste majitel restaurace?

Objednávejte
        všechny suroviny
  pro Váš provoz
   za příznivé ceny
a na jednom místě!

Jste gastro dodavatel?

Oslovte
        najednou
   velké množství
    zákazníků!
Copyright © WKH.cz 2012
tvorba www stránek People For Net a.s.